Artikel top billede

Besøgende på Ekstrabladet.dk får en fejlagtig advarsel om, at den trojanske hest JS/Exploit-BO lurer på hjemmesiden.

Ekstrabladet.dk ramt af ny virus-advarsel

Besøgende på Ekstrabladet.dk, en af landets mest besøgte hjemmesider, bliver mødt af en virus-advarsel. Men advarslen skyldes en fejl hos antivirus-leverandøren McAfee.

For bare et par uger siden inficerede Ekstrabladet.dk, der er en af landets mest besøgte hjemmesider, de besøgende med trojanske heste via en bannerreklame.

Nu er den tilsyneladende gal igen hos Ekstrabladet.dk og i øvrigt også hos Krak.dk. Besøgende, der bruger antivirus-software fra McAfee får en advarsel om, at den trojanske hest JS/Exploit-BO lurer på hjemmesiden.

Ulven kommer

Sjovt nok er det kun McAfees antivirusprogrammer, der råber Ulven kommer, og en henvendelse til McAfee viser, at det kun er hos McAfee selv, at ulven huserer.

"Ved release af daglige signaturfiler i går klokken 17.05 opstod problemer med forkert detektion af JS/Exploit-BO. Fejlen blev opdaget af vores researchers umiddelbart efter release. Klokken 21.45 i går aftes blev en korrekt og opdateret version send ud til alle vores brugere. Ved en simpel signaturfil opdatering af antivirus-klienten, er problemet løst," siger Daniel Kollberg, direktør for McAfee i Norden.

Er selv ramt

Ekstrabladet.dk har i øjeblikket en artikel på hjemmesiden med overskriften Falsk virusadvarsel skaber panik, men Ekstrabladet har tilsyneladende ikke opdaget, at bladet selv skræmmer sine besøgende med virusadvarslen.

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Ekstrabladet og Krak til sagen om den falske virusadvarsel.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere